Seuraava näytös
OHJAUS
Pamela Tola
KÄSIKIRJOITUS
Pamela Tola, Karoliina Lindgren ja Aleksi Bardy
ROOLEISSA
Muun muassa Leena Uotila, Seela Sella, Sanna-Kaisa Palo, Eero Saarinen, Pirjo Lonka, Jani Volanen, Linnea Skog, Noa Tola ja Heikki Nousiainen
Teräsleidit - kuin viimeistä päivää
Pamela Tolan elokuvassa teräsleidit Inkeri (Leena Uotila), Raili (Seela Sella) ja Kerttu (Sanna-Kaisa Palo) seikkailevat kuin viimeistä päivää.
Vastaanotolla ollessaan Inkeri kuulee lääkärin paljastavan nurkan takana hoitajalle, ettei elinaikaa tai toivoa enää ole. Inkerin tytär Maija (Pirjo Lonka) ottaa tehtäväkseen äitinsä saattohoitamisen vaikka väkisin, mutta Inkerillä on muita suunnitelmia. Viimeisenä tekonaan hän aikoo pelastaa Maijan toistamasta itsensä tekemiä virheitä ja heittäytyä sitten iäksi Jäämereen.
Inkeri pakenee palvelutalosta viimeiselle matkalleen teräsleidien ja mukaan matkaan tarttuneen Matin (Eero Saarinen) kanssa. Ennen Jäämerta Inkeri heittäytyy vielä elämään: kipeisiin muistoihin, suuriin tunteisiin ja metsäreiveihin.
